Meeting with Carol Stafinski

On Wednesday, May 23rd, we had a very special guest at the Institute of Modern Languages. Carol Stafinski from Cleveland, Ohio, a representative of the Kościuszko Foundation and a music teacher, came to tell our students about the educational system in the USA, cultural and ethnic diversity in Cleveland, migrations, and the life of the Amish people in Ohio and Pennsylvania. The talk evolved into an interesting dialogue that was continued in the bistro on the 3rd floor of building L.

Wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Katedra Anglistyki włączyła się ostatnio w serię wykładów semestru jesienno-zimowego 2017/2018 Uniwersytetu Trzeciego Wieku ATH, które odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. 7 listopada dr Barbara Loranc-Paszylk wygłosiła wykład pt. „Różnice indywidualne a nauczanie i uczenie się języków obcych”, podczas którego słuchacze mogli dowiedzieć się, jakie cechy indywidualne ucznia – m.in. wiek, osobowość, rodzaj motywacji czy strategie uczenia się – sprzyjają odniesieniu sukcesu w nauce języka. Okazało się, że wbrew powszechnym opiniom, dojrzały wiek nie jest przeszkodą w nauce języka, a na pewnych etapach zdobywania kompetencji językowej jest wręcz ważnym atutem. Tydzień później wykład zatytułowany „Monomit bohaterski a koncepcja kozła ofiarnego” zaprezentowała prof. Maria Korusiewicz.

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

Po konferencji na temat dziejów Reformacji

W dn. 17-18 października br. w siedzibach: Akademii Techniczno-Humanistycznej oraz Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej odbywała się interdyscyplinarna konferencja naukowa „Reformacja – z perspektywy Bielska i Białej”. Okazją do podjęcia refleksji nad dziedzictwem i współczesnością myśli ewangelickiej w naszym regionie stał się świętowany w tym roku jubileusz 500-lecia Reformacji.

Continue reading