Relacja z III-go Uczniowskiego Kongresu Kultury – zawód filmowiec

W dniu 20 kwietnia 2016 przedstawiciele Koła Naukowego Pheeling mieli zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w pierwszym spotkaniu zorganizowanym w ramach III Uczniowskiego Kongresu Kultury. Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, poprowadził rozmowę z laureatem Oscara, Allanem Starskim oraz jego żoną, Wiesławą Starską. Allan Starski to światowej sławy scenograf, który pracował przy takich produkcjach jak „Pan Tadeusz” (1999) w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Pianista” (2002) w reżyserii Romana Polańskiego oraz „Lista Schindlera” (1993) w reżyserii Stevena Spielberga, za pracę przy którym otrzymał Oscara. Wiesława Starska, z pochodzenia bielszczanka, pracowała jako kostiumograf przy wielu produkcjach, między innymi „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” (1978) w reżyserii Stanisława Barei, czy “Człowiek z żelaza” (1981) w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Artyści opowiedzieli zgromadzonym o swoim zawodzie i o tym, jak rozpoczęli swoją przygodę z kinem. Podzielili się wieloma ciekawymi anegdotami związanymi z produkcją światowej sławy filmów, a także opiniami dotyczącymi współpracy z takimi osobistościami jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Robin Williams.

21 kwiecień 2016

W drugim dniu III Uczniowskiego Kongresu Kultury, przedstawiciele Koła Naukowego Pheeling wzięli udział w ciekawym spotkaniu ze Sławomirem Idziakiem, jednym z najbardziej utalentowanych polskich filmowców. Sławomir Idziak to operator filmowy, reżyser oraz scenarzysta. Przez lata współpracował z reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. W latach 90 tych zaczął realizować filmy w USA. Jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych. Sławę przyniosły mu między innymi: „Podwójne życie Weroniki” (1991), „Helikopter w Ogniu”(2001), „Król Artur” (2004) oraz „Harry Porter i Zakon Feniksa”(2007).

Artysta wygłosił niezwykle interesujący wykład na temat pracy operatora filmowego. Na podstawie filmu „Trzy Kolory: Niebieski”(1993), zdradził zgromadzonym tajniki światowej sławy produkcji, oraz podzielił się związanymi z nią doświadczeniami i wspomnieniami.

22 kwiecień 2016

Ostatni dzień III Uczniowskiego Kongresu Kultury należał do „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, filmu wyreżyserowanego przez Wojciecha Jerzego Hasa. Ten niekonwencjonalny film, oparty na powieści Jana Potockiego, uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł w całej historii polskiej kinematografii. Przed projekcją filmu swoją obecnością zaszczycił nas Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, znany z publikacji w tygodniku „Film”, czy miesięczniku „Kino”, którego był redaktorem naczelnym w latach 1990-94. Był również współautorem i współprowadzącym (wraz z Grażyną Torbicką) cyklicznego programu „Kocham kino”.

Podczas swojego godzinnego wystąpienia zatytułowanego „Opowiadać znaczy żyć” pan Tadeusz Sobolewski wygłosił porywający wykład na temat powieści, filmu oraz samego reżysera – Jerzego Hasa.

Tekst i zdjęcia: Koło Naukowe Pheeling