Hamlet odczytany na nowo…

W czwartek, 18 lutego, Studenckie Koło Anglistów PHEELING wybrało się na pierwszą zorganizowaną wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu „Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Starym, ale ponieważ wyruszyliśmy spod ATH już o 12.00, znaleźliśmy również czas na wizytę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a dokładniej w Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Kraków – czas okupacji 1939 – 1945”.

hamlet01

Wystawa dotyczyła Krakowa, ciekawie prezentując wydarzenia z czasów wojny z perspektywy Polaków, Niemców i Żydów. Całość podzielona była zgodnie z kalendarium wojennym i każde pomieszczenie przeznaczono na inny rok. Najbardziej osobistą i chyba najciekawszą częścią wystawy była sala, w której można było przeczytać o prywatnych doświadczeniach ludzi z czasów wojny, a także poznać ich pozytywne i negatywne postawy względem niej.

hamlet02

Po krótkiej przerwie, którą poświęciliśmy na spacery po krakowskim rynku, udaliśmy się do Teatru Starego by obejrzeć spektakl „Hamlet”. Jako angliści słysząc o Hamlecie, mieliśmy nieco inne wyobrażenia co do tego, jak będzie wyglądać sztuka. Zamiast klasyki, dostaliśmy postmodernistyczną interpretację połączoną z nowoczesnymi technikami wizualnymi i dźwiękowymi. Czasy elżbietańskie, w których pisał Shakespeare, przeplatały się z realiami XXI wieku, aktorzy i aktorki w strojach pochodzących z renesansowej Anglii pojawiali się obok postaci na szpilkach, używających współczesnego słownictwa. Oprócz gry aktorskiej na żywo, na obrotowym, kolistym ekranie pojawiały się sceny nagrane wcześniej, a także takie, które choć rozgrywały się w tym samym czasie, pochodziły spoza sali teatralnej. Scenografia, w której dużą rolę odgrywała woda, zrobiła na widzach spore wrażenie. Prawdopodobnie każdy mógł znaleźć różne przesłania sztuki, wydaje się jednak, że jej szczególnie istotną częścią była rozprawa o nieuchronności śmierci i strach przed niemożnością uniknięcia jej. Tym, którzy mają zamiar wybrać się na sztukę, warto polecić odświeżenie sobie „Hamleta”, ponieważ bez znajomości dramatu mogą mieć problem z głębszym zrozumieniem sztuki i docenieniem nowych elementów dodanych do klasycznego tekstu.

hamlet03

Z pewnością w przyszłości będziemy chcieli zorganizować więcej podobnych wydarzeń, na które już teraz serdecznie zapraszamy chętnych studentów i studentki. Szczególne podziękowania za tę wycieczkę należą się Pani Doktor Anicie Jarczok, która kieruje naszym Kołem, a także innym wykładowcom i wykładowczyniom, którzy nam towarzyszyli, Pani Aleksandrze O’Rourke, która sprawowała pieczę nad stroną organizacyjną wydarzenia, Pani Przewodniczce po muzeum, która ciekawie przybliżyła nam wystawę i realia historyczne z czasów drugiej wojny, a także Panu kierowcy, który mimo korków w mieście, wszędzie dowoził nas na czas.

Opracował:
Arkadiusz Gardaś
Student I roku filologii angielskiej, studia II stopnia